STK

Aprillikuu keskpaigas ostetud uus silmahaiguste uuringuseade OCT – ehk optiline koherentne tomograafia aparaat –  töötab hoogsalt.

Silmarsti tööd toetav OCT seade RS 330 on toodetud NIDEK-is (Jaapan) 2019. aastal. Seade võimaldab teostada süvendatud nägemisuuringuid, mille eesmärgiks on  ristlõikelise kujutise võtmine läbi silmapõhjas asuva võrkkesta või silma eesosas asuva sarvkesta. Aparaat skaneerib erinevate koekihtide peegeldused ja koostab neist ristlõikelise kuvandi. Sel kombel on võimalik näha võrkkestakihtide kahjustusi ning silmastruktuuri raskesti märgatavaid iseloomulikke jooni, mille kaudu silmaarst saab  diagnoosida erinevaid haigusnähtusid.

Kirjanduse andmetel  üle 65-aastastel inimestel esineb Eestis maakuli degeneratsooni mõni vorm 120 000 inimesel. Kaugele arenenud haigusevorm on diagnoositud 7600 inimesel ja enam kui 3200 inimesel on haigusest põhjustatud raske mõlema silma nägemishäire. 55–64 aasta vanustel inimestel on kollatähni kärbumise esinemissagedus 14%, 65–74 aasta vanustel 20% ja 75-aastastel ja vanematel 37%. Mõnevõrra suurem risk haigestuda on naistel.

M. Oil ja M. Parik. Ealine maakuli degeneratsioon, Eesti Arst 2016, lk 112–119. Kasutatud 29.10.2017;

Tervisekeskuse silmakabineti uus ja väga vajalik OCT seade võimaldab  kordades  täpsemalt diagnoosida vanusest tingitud nägemishäireid ja muid nägemist tugevalt ohustavaid muutusi. Siiani Viljandis seda uuringut ei tehtud ja kõik patsiendid pidid sõitma Tartu või Tallinna silmakliinikusse. Nüüd võime julgelt väita, et saame kogu põhjaliku silmadiagnostika teostada tervisekeskuse silmakabinetis ja glaukoomikahtluse diagnoosi kinnitamiseks ning ka raviplaani tulemuste jälgimiseks ei pea enam sõitma Tartusse.